Hadriánův val - Představení hry / PreviewJak se zdá, každá známější hra se dočkala, nebo v nejbližší době dočká, své flip and write (případně roll and write) varianty. Tato stále populárnější mechanika nedá spát nejen zarytým hráčům binga a sázkařům sportky, ale také deskoherní komunitě. Pojďme se společně podívat na Hadriánův val; flip and write hru s historickou tématikou budovaní obranného valu římskou armádou. Podobná míra komplexity a provázanosti s tématem je u tohoto typu her spíše světlou výjimkou.

Více o hře najdete ZDE.

 Hadriánův val je hra, v níž se, coby římští generálové, ujímáte velení takzvané mílové pevnosti. Podaří se vám vybudovat opevnění, které nejen, že odrazí útoky divokých Piktů, ale zároveň dokáže, že jste hodni důvěry samotného císaře?

Na začátku kola otočí hráči vrchní kartu balíčku osudu a vezmou si všechny vyobrazené zdroje. Poté se rozhodnou, kterou ze dvou karet svého velitele využít jako cíl, a ze které čerpat dodatečné suroviny. Pokud se vám v předešlých kolech podařilo zvýšit svou produkci, přidáte si ještě pár bonusových kamenů, civilistů či stavitelů.
Nyní přichází chvíle, kdy vám největším pomocníkem bude dobře naostřená tužka. Teď už je jenom na vás, jakým způsobem vše utratíte, a jak vylepšíte svou infrastrukturu.

Zvyšování produkce surovin vyžaduje dostatek služebníků. Stavba valu zase přísun kamení. U některých staveb je však nutný příslušný stupeň jiných budov nebo úroveň známostí u určité vrstvy obyvatel. Jiné úkony mohou být provedeny jen jednou za kolo.

Nečekejte, že výsledky se dostaví okamžitě. Ani Řím nebyl postaven za den, a k některým odměnám vede dlouhá cesta.
Naštěstí nemusíte zvládat všechno vlastními silami. Pomoc najdete mezi obchodníky, účinkujícími, kněžími, úředními sluhy či patriciji.
Budete budovat prefektury, zahrady a chrámy, trénovat gladiátory, či vysílat své zvědy na průzkum.

Na konci kola ztrácíte veškeré nevyužité suroviny a nastává chvíle, které se váš lid nejvíce obával. Útok divokých Piktů. Jak mu odoláte záleží jenom na tom, jak jste připravili první linii svojí obrany, a zda vaši diplomaté odvedli dobrou práci. Každý odražený útok vás odmění udatností, ale za každou prohru jste ztrestáni nevolí lidu a mínusovými body na konci hry. Nic, co by nespravil úplatek místním úřadům, ale můžete tak učinit nanejvýš dvakrát za rok!

Po šesti kolech se sčítá skóre za splněné úkoly, pokrok na stupnicích slávy, zbožnosti, udatnosti a disciplíny, úspěchy vašich gladiátorů a odečítá se postih za nevoli způsobenou vaším mizerným velením.

Hra má 3 úrovně obtížnosti a hraje se na 6 kol.

Hadriánův val je strategická flip and write hra s prvky hand a resource managementu pro 1 - 6 schopných velitelů od 12 let.